Hemmascen
Turnéplan
Lilla Kulturhuset
Lilla Kulturhuset
 
januari
sön 13 Bio Vega: The Last Note 17.00
lör 26 Lindy & Bon Bon Band 19.00
tor 31 IT`S 18.00
 
februari
fre 1 IT`S 18.00
lör 2 IT`S 18.00
sön 3 IT`S 18.00
tis 5 Club Corner of the Sky 18.00
fre 8 Klubb Mariama #13: Adama Cissokho 19.00
lör 16 Violet Green 19.00
fre 22 FlamencoFredag 18.00
sön 24 BioVega 18.00
tor 28 Sing a Song Fighter: Manish Pingle & Lamine Cissok 19.00
 
mars
fre 1 Bad Liver - Tango enligt Schopenhauer 20.00
tis 5 KROCH #14 19.00
fre 8 FlamencoFredag 18.00
lör 9 Bad Liver - Tango enligt Schopenhauer 20.00
fre 15 Club Corner of the Sky 18.00
lör 16 Klubb Mariama #14:Mohammed Rezai & Yonas Kidane 19.00
sön 17 POVELS NATURBARN 17.00
tor 21 Ragnarök 18.00
fre 22 Ragnarök 18.00
lör 23 Bad Liver - Tom Waits 20.00
lör 30 EMMA & KJ med Stora Bandet 13.00
sön 31 Bio Vega:Maj Wechselmann (dokumentär om Moa Martin 18.00
 
april
fre 5 Sing a Song Fighter: James Yorkston (Scotland) + T 18.00
tor 11 ViVii 19:30UTSÅLT!
& 21.15
fre 12 LEA 19.00
lör 13 Klubb Mariama #15: Långbacka/Bådagård & Vanja Modi 19.00
sön 14 BioVega: Åsa Faringer (dokumentär om Sara Lidman) 18.00
mån 15 PYTTEOPERAN 18.00
fre 19 Club Corner of the Sky
Jesus Christ Super Star
19.00
lör 20 Club Corner of the Sky
Jesus Christ Super Star
14.00 & 19.00
sön 21 Club Corner of the Sky
Jesus Christ Super Star
14.00
fre 26 FlamencoFredag 18.00
lör 27 Bad Liver - Tom Waits 20.00
sön 28 KROCH 18.00
 
maj
fre 17 Sing a Song Fighter: Josephine Foster (US) + The H 18.00
tis 21 PYTTEOPERAN 18.00
ons 22 Klubb Mariama #16: Ale Möller Trio 19.00
tor 23 Jordmån 19.00
fre 24 FlamencoFredag 18.00
sön 26 BioVega-Christian Jutvik-Satyajit Ray -spelfilm 18.00
fre 31 Club Corner of the Sky sjunger: HAIR 18.30
 
september
fre 20 Flamenco Fredag 18.00
ons 25 Tidningsteatern - Fyrtio år efter döden 19.00
tor 26 Tidningsteatern - Fyrtio år efter döden 19.00
fre 27 Tidningsteatern - Fyrtio år efter döden 19.00
lör 28 Tidningsteatern - Fyrtio år efter döden 19.00
sön 29 Tidningsteatern - Fyrtio år efter döden 16.00
 
oktober
fre 4 KROCH 19.00
lör 5 Klubb Mariama: Adama Cissokho 19.00
mån 14 Pytteperan 18.00
lör 19 Gästspel: Service i världsklass 19.00
fre 25 Flamenco Fredag 18.00
 
november
lör 2 Edo Krdum, Mamadou Sene, Fanta Yayo, Ruben Farias 19.00
sön 10 Teater Fabula 18.00
mån 11 Teater Fabula 18.00
tis 12 Teater Fabula 18.00
ons 13 Teater Fabula 19.00
tor 14 Teater Fabula 18.00
fre 15 Teater Fabula 18.00
lör 16 Sing A Song Fighter-BARNET 19.00
tor 21 Don Ross (Kanada) 19.00
 
december
fre 6 Flamenco Fredag 18.00
lör 7 Violet Green 19.00
tis 10 Pytteoperan 18.00

Med reservation för ändringar.


Programinformation
 
Du hittar en översikt och utförligare info om porogrammen på Kulturbiljetter

 
Biljetter
 
Du kan förköpa biljetter på Kulturbiljetter
Finns platser kvar kan du också köpa biljett på plats.
Kassan öppnar en timme innan föreställningen börjar.

Tel: 08-31 03 21
E-post: info@pygmeteatern.se

 
 
 
Kontakta oss